neděle 4. listopadu 2018

Initiative Q, nový platební systém, nadějný experiment nebo podvod?

Co je Initiative Q?


Začátkem listopadu 2018 proběhla na sociálních sítích Facebook a Twitter velká vlna rozesílání pozvánek pro připojení do nového platebního systému Initiative Q. Ne, není to žádná nová kryptoměna. Tento projekt si klade za cíl do budoucna nahradit stávající platební systém vybudovaný na platebních kartách. Je však životaschopný? To zatím nikdo nedokáže říct. Možná to bude revoluční podobně jako uvedení Bitcoinu před deseti lety nebo se z toho může vyklubat i podvod.

Kdo za Initiative stojí?


Je to především Saar Wilf, zakladatel prvního platebního systému v roce 1997 (který v roce 2008 získala v akvizici společnost PayPal) a profesor ekonomie na George Mason University Lawrence White.

Registrace


K registraci je nutné využít pozvánky. Tvůrci tohoto systému přistoupili k jeho vývoji z druhého konce. Místo hotového produktu nejdříve budují síť uživatelů a chtějí ho co nejvíce rozšířit mezi budoucí uživatele. Až potom chtějí v letech 2019-2020 dobudovat fungující platební systém. Nově přihlášeným uživatelům nabízejí tvůrci systému Q zdarma, stejně tak jako za uživatele přihlášené přes rozeslané pozvánky. Časem se ale množství rozdávaných Q postupně snižuje. Kdo se tedy přihlásí dříve, získá více Q zdarma. To by se do budoucna mohlo vyplatit, pokud by tento platební systém uspěl. Pokud ne, nedá se nic ztratit, protože uživatelům dáváte k dispozici pouze svou emailovou adresu. I já jsem proto vyžil jednu pozvánku a zaregistroval se.

Pokud by se někdo z vás chtěl registrovat také, tak tady je má pozvánka pro 5 dalších uživatelů:

Initiative Q is an attempt by ex-PayPal guys to create a new payment system instead of credit cards that were designed in the 1950s. The system uses its own currency, the Q, and to get people to start using the system once it's ready they are allocating Qs for free to people that sign up now (the amount drops as more people join - so better to join early). Signing up is free and they only ask for your name and an email address. There's nothing to lose but if this payment system becomes a world leading payment method your Qs can be worth a lot. If you missed getting bitcoin seven years ago, you wouldn't want to miss this.

Here is my invite link: https://initiativeq.com/invite/S4pYwJj2X

This link will stop working once I’m out of invites. Let me know after you registered, because I need to verify you on my end.

Plány tvůrců tohoto nového platebního systému zní "až příliš dobře, aby to byla pravda". To je jedním z průvodních znaků podvodu (scam), ale v tomto případě zatím není co ztratit, když do systému není potřeba vložit žádné reálné peníze. Tak proč to nezkusit a nebýt u toho od počátku.

O tom, že má zatím Initiative Q pěkně našlápnuto svědčí informace z Google Trends.


Je to nadějný experiment nebo podvod?


To ukáže až čas. Pokud budeme opatrní, použijeme pro registraci heslo, které nepoužíváme nikde jinde (to bychom ostatně měli dělat vždy), a nevložíme zatím do tohoto experimentu žádné peníze, tak by se nemělo nic stát. Registrací však naskočíme do rozjíždějícího se vlaku a později pak nebudeme litovat, že jsme propásli šanci být u toho.

Žádné komentáře:

Okomentovat